• Zavolejte nám
    725 371 327
  • Otevírací doba
    PO - PÁ 9:00 - 12:00
  • Napište nám
    sarka.pravdova@rcmozaika.cz
Co je základ pro zdravý vývoj? ZDRAVÉ NOHY!
  • 19.11.2018
  • Pohledem fyzioterapeutky

Zajímáte se o zdraví vašich dětí? Určitě všichni do jednoho odpovíte, že ano.

Ale víte, že zdravé nohy jsou základem pro zdravý vývoj celého pohybového aparátu? 

Jak ale udržet nohy zdravé? Co všechno můžeme ovlivnit?

 

Na to jsme se zaměřili v tomto článku.

 

Vliv na vývoj nohou


Třetina dospělých lidí si stěžuje na bolesti nohou. Základy těchto potíží mohou být položeny už v dětství a to z několika možných příčin. Ať už je ale příčina jakákoliv, platí základní pravidlo, které říká: jedna třetina je dána genetickými předpoklady, dvě třetiny vznikají každodenním opotřebováním, tedy závisejí na tom, co s nimi my sami uděláme. První třetinu můžeme optimalizovat a udržovat funkční. A ty další dvě třetiny můžeme změnit!
 
Zdravé nohy potřebují pohyb a přitom jedna třetina dětí nikdy neběhala bosky. Naše tělo a jeho pohyb ve vertikále po dvou (bipedální lokomoce) klade na nohy veliké nároky – vyžadujeme po nich pružnost a hybnost, ale zároveň stabilitu, sílu a pevnost.


Teď už víme, že většina získaných deformit nohou vzniká v důsledku chronické nesprávné zátěže. Vzhledem k tomu, že počet kroků za celý život se u jednoho (průměrně se pohybujícího) člověka blíží ke 160 milionům kroků, je důležité „vybudovat“ silné a pevné základy již v dětství a současně zachovat jejich pružnost.
 
Určitě tušíte, které další faktory, kromě nesprávné zátěže, můžeme ovlivnit. Ano, správně, jsou to boty. Do jakých bot a od kdy budeme své děti obouvat, velmi významně ovlivní vývoj nohou a jejich stav v dospělosti.

 


 

Jak vybrat správné boty


V dnešní době se internetem šíří nespočet informací o tom, jak vybrat správné boty, na čem záleží více a na čem méně, čemu věnovat pozornost a co naopak není úplně důležité. Tyto informace se ale bohužel velmi liší a i odborná veřejnost má odlišné názory co se výběru bot týče.

Existuje i mnoho skupin např. na sociálních sítích, kde rodiče mohou toto téma probrat s ostatními a nechat si poradit. Ovšem i tato možnost má svá úskalí v podobě nepřístupnosti vůči jinému názoru a až extrémně „jednosměrné cestě“ za svou pravdou.


 
Chcete něco udělat pro nohy vašich dětí nebo hledáte možnost prevence pro zdravé nohy?

 

Chcete se lépe orientovat v problematice výběru bot pro své děti?

 

Mohl by vám k tomu pomoci e-book Jak vybrat správné boty od prvních krůčků. Najdete v něm odpovědi na nejčastější otázky, které jsou při výběru pokládány a jsou podloženy zkušenostmi z praxe fyzioterapeutky Lenky Tiché, která je autorkou  tohoto e-booku.
 

 

A proč zvolit právě e-book, když můžete hodně informací zjistit právě na internetu a sociálních sítích?

E-book je podložen teoretickými a praktickými znalostmi a zkušenostmi z oboru fyzioterapie a podává tak kompletní přehled o výběru obuvi a má přispět ke správnému vývoji vašich dětí. 
 
Pokud tuto problematiku v rodině právě řešíte, můžete si e-book objednat zde

 

CHCI KOUPIT E-BOOK

 

 

Autor článku: Lenka Tichá https://www.facebook.com/ordinaceLenkyTiche/