• Zavolejte nám
    725 371 327
  • Otevírací doba
    PO - PÁ 9:00 - 12:00
  • Napište nám
    sarka.pravdova@rcmozaika.cz
Trápí Vás oteklé nohy v těhotenství?
  • 23.11.2018
  • Pohledem fyzioterapeutky

S těhotenstvím je spojeno spoustu změn na našem těle.

Díky rostoucímu bříšku, změně těžiště, hormonálním změnám a rostoucí váze, pocítíme největší změny na pohybovém aparátu. Kde konkrétně, to se individuálně velmi liší a každá žena, která si prošla požehnaným stavem, si určitě dobře vybaví, jaké trápení ji tento stav přinášel.

 

 

Přírůstek na váze může být různě velký a ne každá žena přibere hodně, ale hormonální změny se týkají každé budoucí maminky bez výjimky. Tyto procesy nás mimo jiné připravují na porod, tak, aby mohlo miminko snadněji projít porodními cestami.

Mění volnost vaziva, svalů pánevního dna a dokonce i kostrč se stává měkčí. Příroda to ale nezařídila tak, že se povolí pouze oblast pánve a kyčlí, ale tyto změny působí na celé tělo. Proto můžeme pocítit během těhotenství zvýšené bolesti hlavy, díky povolenějším vazům v oblasti krčních obratlů a skloubení lebky s 1. krčním obratlem.

 

Velký vliv mají hormonální změny i na oblast našich nohou.

 

Jednak se v noze nachází hodně kostí a tím pádem i hodně malých kloubů, na jejichž vazy hormony působí, a jednak na nohou spočívá váha celého těla.

Pokud zrovna nemáme rizikové těhotenství a neležíme, jsou nohy zatížené téměř celý den a když k tomu přidáme vzrůstající hmotnost, je jasné, že jsou nohy velmi křehkou oblastí, náchylnou k bolestem, otokům, propadu klenby apod.

 

Jak tedy naše nohy během těhotenství chránit?

 

Základem je pohodlné obouvání, boty bez vysokých podpatků a úzkých špiček.

Další možností je cvičení, které podpoří prokrvení a zlepšení žilního návratu a také odpočinek, který je pro nohy nejlepší ve zvýšené pozici nad úrovní srdce.

Vhodné je tento odpočinek spojit s nošením adjustačních ponožek, které pomáhají odbourávat napětí, jež se v nohách za celý den usazuje.

Díky pravidelnému nošení adjustačních ponožek dojde ke zmírnění bolesti nohou, zlepšení krevního oběhu, prsty se protáhnou, uvolní a tak ponožky pomohou zmírnit negativní vlivy celodenního nošení bot na naše unavené a přetěžované nohy.

Dopřejte si během těhotenství úlevu od unavených a oteklých nohou a užijte si každodenní relaxaci v adjustačních ponožkách.

Ponožky máme k dostání u nás v centru v různých barvách a velikostech. Cena 550 Kč, při koupi dvou párů je cena do konce roku 2018 500 Kč / pár

Více o těchto speciálních ponožkách se dozvíte zde

 

Autor článku - fyzioterapeutka Bc. Lenka Tichá - https://www.facebook.com/ordinaceLenkyTiche/