• Zavolejte nám
    725 371 327, Fyzioterapie 775 385 027
  • Otevřeno každý všední den
  • Napište nám
    mozaika@rcmozaika.cz
V Mozaice se natáčelo edukační video pro dobrou věc
  • 13.05.2019
  • Pohledem fyzioterapeutky

V MOZAICE SE NATÁČELO EDUKAČNÍ VIDEO PRO DOBROU VĚC

 

V neděli 7. dubna se v prostorách rodinného centra Mozaika natáčelo edukační video pro spolek Hemojunior. Hemojunior je dobrovolnou, neprofesionální organizací, sdružující všechny, kteří se chtějí aktivně podílet na pomoci dětem s hemofilií, což je vzácná nemoc ovlivňující srážlivost krve.

 

 

 

 

 

Hemofilikům chybí v krvi důležitý faktor srážlivosti, jeho nedostatek způsobuje krvácení do kloubů, svalů, měkkých tkání, spontánní krvácení po větší fyzické námaze, odřeniny nebo např. prořezávání dětských zoubků je provázeno zvýšeným krvácením, při úrazech může dojít také k vnitřnímu krvácení a podobně.

 

 

Hemofilie je dědičná choroba, kterou trpí jen chlapci, v současné době je však možné již v prenatálním období zjistit, zda se narodí chlapec zdravý, nebo hemofilik.

 

V dnešní době se naštěstí dá krvácení zastavit aplikací chybějícího faktoru do žíly a tím zmírnit následky krvácení. Chlapcům s touto diagnózou k plnohodnotnějšímu životu pomáhá také takzvaná profylaktická léčba, kdy se podávají injekce zpravidla dvakrát či třikrát týdně jako prevence krvácení.

           

Nedílnou součástí léčby je také fyzioterapie, která působí jak preventivně, tak léčebně při krvácení do pohybového aparátu. S organizací Hemojunior spolupracuje fyzioterapeutka rodinného centra Mozaika Bc. Lenka Tichá a na pravidelných víkendových pobytech poskytuje hemofilikům odbornou péči.

           

Členky výboru spolku Hemojunior, Silvie Bereňová a Kateřina Altmanová, zajistily možnost natočení edukačních videí domácího cvičení pro chlapce hemofiliky s instruktáží fyzioterapeutky Lenky Tiché.

Natáčení se ujala firma Young-film s režisérem, producentem a střihačem Jakubem Hejnou, kterého můžete znát např. díky filmům Zkáza krásou, Divadlo Svoboda nebo Fair Play, za něž byl také nominován na cenu Českého lva a za svou tvorbu byl oceněn na filmových festivalech.

Vše proběhlo za sponzorské podpory farmaceutické firmy SOBI a videa jsou nyní k vidění na Youtube v sekci Hemojunior.

 

 

 

Pro Mozaiku to byl příjemně strávený den v milé a profesionální společnosti a zároveň příležitost k pomoci dobré věci.

 

Autor článku: Lenka Tichá, fyzioterapeutka rodinného centra Mozaika

Více o Lence a jejích službách najdete ZDE