• Zavolejte nám
    725 371 327
  • Otevírací doba
    PO - PÁ 9:00 - 12:00
  • Napište nám
    sarka.pravdova@rcmozaika.cz
Vybíráme kočárek
  • 26.03.2018
  • Pohledem fyzioterapeutky

Stačí, že se mi kočárek líbí?

Jako maminka dvou dětí si umím představit nadšení, které provází většinu nastávajících maminek při výběru kočárku. Každá z nás chce pro své miminko ten nejkrásnější kočárek. Ale napadlo vás někdy, že bychom měly brát v úvahu, jakým způsobem ovlivní psychomotorický vývoj naší ratolesti? I kočárek má totiž vliv na to, jestli se miminko vyvíjí správně a díky nevhodnému kočárku se jako rodiče můžeme dopustit hned několika chyb, které mohou nepříznivě působit na pohybový vývoj dětí.

           Asi nejvýznamnější parametr, na který bychom se měly soustředit, je velikost, lépe řečeno „prostornost“ korby. Z korby do sporťáku dáváme dítě většinou až kolem 9. měsíce, respektive v době, kdy začíná samo sedět. A v tomto věku je často dítě dost velké a v malé korbičce je stísněné. Proč je malá korba špatně? Jednak se může dítě opírat hlavou o stěnu, jednak může mít skrčené nohy, ale hlavně nemá dostatek prostoru, aby se mohlo volně otáčet a je tak limitované v pohybu jak při spánku, tak v době bdění. Nejen, že díky tomu bude dítě nespokojené a unavené, ale hlavně není vhodná jedna poloha bez otočení po delší dobu. Vzpomeňte si, jak rozlámané se vzbudíte vy, když spíte celou noc v jedné poloze.

           V malé korbě je také prakticky nemožné polohovat dítě na břicho a nechat ho se sklopenou stříškou sledovat co se děje venku. Toto polohování v kočárku má velmi příznivý vliv na vývoj mozku, díky tomu, že dítě sleduje okolí z přirozeného úhlu a lepší perspektivy než je tomu vleže na zádech, kdy dítě vidí jen nahoru.

           Nevhodné jsou i korby, kterým se dá polohovat dno do sklopené polohy. Dítě klouže dolu a musí se neustále opírat nožičkama, což nohy může přetěžovat. Za úplně nevhodné považuji kočárky, ve kterých dítě nemůže být v natažené poloze a nutí dítě mít neustále pokrčené nohy, často i s plastovou zarážkou mezi stehny.

           Další chybou mohou být hračky zavěšené v zorném poli dítěte stále k jedné straně. Podporuje to dítě stáčet hlavičku jen na jednu stranu, tím k slehnutí hlavičky a zpomalení psychomotorického vývoje.

           Pokud dítě ještě samo nezvládne aktivní sed, je velkou chybou posadit ho do sportovního kočárku a nechat ho přitáhnout se o madlo do úplného sedu. Tento sed je stále pasivní, i přesto, že se do něj dítě dostalo přes přitažení samo. Jak tedy řešit situaci, kdy dítě ještě nesedí samo, ale z korby buď již vyrostlo, nebo se v ní nudí a nevydrží? Sporťák v takové situaci použít můžeme, ale pouze pokud dítě necháme v polosedu a pevně připoutané kšírami, aby se nemohlo přitáhnout do sedu. Většinou to k jejich spokojenosti stačí, protože vidí mnohem lépe ven.

           A shrnutí na závěr? To, že budu mít nejkrásnější kočárek na vesnici neznamená, že dělám to nejlepší pro své dítě. Také ten nejdražší kočárek není vždy zárukou toho, že je vhodný a splňuje všechna kritéria pro ideální rozvoj vašeho děťátka. Nezřídka tráví miminka v kočárku hodně času, proto prosím mysleme na to, jak tím může být ovlivněn jejich vývoj.