• Zavolejte nám
  725 371 327
 • Otevírací doba
  PO - PÁ 9:00 - 12:00
 • Napište nám
  sarka.pravdova@rcmozaika.cz
Vyplatí se cvičit "online" podle videí?
 • 12.10.2018
 • Pohledem fyzioterapeutky

Vyplatí se cvičit "online" podle videí?     

 

V dnešní uspěchané době se stává čím dál více běžné cvičení podle videonávodu.

 

Na internetu je k dispozici široká škála videí s různým cvičením, kondičním cvičením pro zpevnění celého těla počínaje, přes jógové  a dechové cviky a cvičením zaměřeným pro nastávající maminky konče.

Mnoho odborníků nabízí své služby a slibují, že pomohou vyřešit takové či makové potíže.
Mezi tyto „poradce“ se řadí různé obory – fyzioterapeuti, fitness trenéři, pohyboví specialisti, joga nebo pilates instruktoři a další.

Vyvstává tedy otázka:

 

Komu důvěřovat a komu svěřit naše zdraví a „naservírovat“ pochroumané tělo pod nos?

 

Záleží především na našem očekávání.

 • Co od cvičení čekáme?
 • Co chceme na svém těle změnit?
 • Co chceme zlepšit, vytvarovat, zmenšit nebo naopak zvětšit?
 • Potřebujeme posílit určité partie?
 • Nebo máme nějaké potíže, které chceme cvičením zmírnit, respektive se jich úplně zbavit?
 • Čeho chceme dosáhnout?

 

To jsou základní věci, ve kterých je potřeba mít jasno.

Jestliže jasno máme, pak můžeme uvažovat, kterou cestou se vydat.
Možností, jak už bylo řečeno, je mnoho.


Často je pro nás rozhodujícím faktorem čas, proto volíme nejrychlejší možnou variantu.

Nabízí se tedy webové servery s videonávody, na kterých najdete předcvičovat téměř všechny možné druhy pohybových a sportovních aktivit.

A také proč ne, když jsou dnes takové možnosti. Shodneme se asi na tom, že je rychlejší sednou k počítači, naťukat „cvičení na bolest zad“ a zacvičit si podle toho, co vidíte na videu.

 

Ale důvodů proč NE, se určitě několik najde a jistě budou velmi pádné.
 

Ale to ještě předbíhám...

 

Další dostupnou možností jsou videokurzy.

V podstatě jde o stejný princip výhod – úspora času. Přihlásím se do kurzu, který běží online, sleduji videa a podle nich cvičím.

Nemusím k nikomu docházet v pravidelný čas a zacvičím si podle svých časových možností. To je samozřejmě velmi pohodlné a pro spoustu z nás velmi významným faktorem. Úspora času. Ovšem uspořený čas u těchto kurzů něco stojí a kolikrát nemalé peníze. Je tedy potřeba zhodnotit, zda se kurz opravdu „vyplatí“.

Může se velmi pravděpodobně stát, že nebudete cvičit úplně správně, což bohužel vede k opačnému efektu, tedy ke zhoršení potíží nebo k objevení úplně nových problémů, většinou bolestí zad nebo kloubů. Patříte-li k těm, kterým cvičení podle videa pomohlo, pak gratuluji, ale i tak nemusíte mít vyhráno. Potíže se mohou objevit později, zejména pokud v nesprávném cvičení budete pokračovat.

          

Proč se NEMUSÍ takovéto „odosobněné“ cvičení podle návodu vyplatit?

 

Jednoduše a výstižně – nemožnost opravy.

Nepřítomnost zpětné vazby. Nejistota správného provedení cviků. De facto nevím, zda cvičím dobře. Je to špatně vždy a u všech typů cvičení? 

Těžko říct, záleží na druhu pohybové aktivity, ale v každém případě platí, že zkušenost je nepřenositelná.

Už jste někdy zažili pocit, že jste si na jakémkoliv cvičení mysleli, že cvičíte správně a vzápětí vás překvapila ruka trenéra/lektora/instruktora/terapeuta (dosaďte si, co chcete) a opravila vás do polohy, která se fyzicky lišila třeba jen nenápadně, ale pocitově pro vás byla úplně jinde a cítili jste naprosto jiné svalové zapojení?

 

           A o tom to je, přátelé.

 

To je ta zkušenost, o které mluvím. Ta zpětná vazba, načtení vlastního těla, nacítění a procítění správného nastavení a  postavení, v někdy i milimetrových niancích, které hrají mnohdy klíčovou roli v úspěšnosti daného cviku. Ruku na srdce. Zvládnete toto podle videa? 100%?

Ano, pokud se svým tělem delší dobu zabýváte, pracujete se sebou, zvládnete přečíst bez zrakové kontroly každou nepatrnou změnu polohy a nedělá vám žádný problém oddělit od sebe funkci různých částí těla, pak pravděpodobně zvládnete správně nastavit polohu a provést cvik i bez vnější korekce. Ale kolik je nás takových?

Kolik z nás si je jistých, že jsme v dané poloze přesně tak, jak je pro kvalitní provedení cviku potřeba? Upřímně, i já, po letech praxe a práce s vlastním tělem, mám velké rezervy a některé polohy si netroufnu nastavit bez kontroly druhého člověka.

          

Proč je tak nutná kontrola a korekce někým zasvěceným?

 

Když lidské tělo funguje u všech stejně? Ano. Princip fungování pohybového aparátu funguje na stejném principu. Teď jistě tušíte nějaké ALE. Správně.

Naše těla fungují na stejném principu, všichni máme 1 páteř, 1 pánev, 2 ramenní klouby, 2 lopatky, 2 kyčelní klouby a tudíž i svaly, které jimi hýbou, jsou stejné.

ALE nezapomínejme na určitou individualitu a jedinečnost pohybových stereotypů, které jsou nám všem vlastní a ač na stejném principu, fungujeme přesto odlišně.

A to je něco, co je při online kurzech opomíjeno. A to „něco“ je velmi významný faktor, z mého pohledu významnější faktor než ušetřený čas, dokonce řekla bych faktor nejvýznamnější.

No řekněte. Jak mi lektor/instruktor/terapeut (a podobně) zkontroluje, jestli mám správně zastabilizované lopatky?

Přestože se mi to snaží několika způsoby objasnit a vysvětlit tak, abych to pochopila, ukazuje mi své lopatky ze všech možných úhlů a nastavuje objektiv kamery co nejblíže ke svým vypracovaným svalům, jak poznám JÁ, že jsem tam správně? Že správně stabilizuji?

Pokud nepatřím mezi onu jmenovanou skupinu lidí, která se svým tělem pracuje na jedničku, pak jsem možná v koncích. Pokud za sebou nemám ZKUŠENOST, nacítění té správné polohy, kdy mi do ní opakovaně pomohl člověk, který ví, o čem mluví, pak se těžko nastavím podle videa.

 

A už jsme u vzniku případných chyb, kterým se v takovém případě nelze vyvarovat. Bohužel to ale mohou být chyby velmi zásadní, které mě - nejen že nedovedou ke kýženému výsledku, ale naneštěstí mohou způsobit nové či větší původní potíže. Tak tedy pojďme bilancovat.

 

Dáme všanc naše zdraví? Fungování našeho pohybového aparátu? Bezbolestný stav našeho těla?

 

Je pro nás úspora času vážně tak důležitá, že hazardujeme s vlastním zdravím?

 

Pamatujte... Chceme-li něco změnit, musíme to nejdříve poznat a procítit. K tomu potřebujeme být pečlivě vedeni a nastaveni, navíc opakovaně. Tak, abychom si byli sami sebou jisti.

 

           Až budete příště přemýšlet, na koho se obrátit s bolestmi zad, rozestupem břišní stěny, nefunkčním pánevním dnem, oslabeným břišním svalstvem a dalšími potížemi, zastavte se a určete si priority.

Čas, peníze, pohodlí, dosažení stanoveného cíle, zdraví.

Protože jak ráda říkám, život je otázkou priorit.

A pokud je vaší prioritou zdraví, svěřte se do rukou odborníka a když říkám do rukou, myslím tím opravdu fyzicky do rukou, které vás povedou a provedou vaším tělem a naučí vás cítít, vnímat a věřit sám sobě, že je v silách vás samých zlepšit to, co potřebujete a zároveň si neublížit.

 

I já se na svých kurzech setkávám s poptávkou po videokurzu. Ale u nás se ničeho takového nedočkáte, není našim cílem vydělávat na neznalosti lidí, ale chceme dělat naši práci kvalitně a maximálně naplnit individuální potřeby.

 

Autor článku: Bc. Lenka Tichá (fyzioterapeutka)

 

Služby, které můžete u nás pod vedením fyzioterapeutky využít, najdete zde

Lenka vede Kurzy cvičení na diastázu, Wokrshop Jak ovládat pánevní dno a také má svou ordinaci

 

Kdo je Lenka?

 

Lence je 34 let.

V roce 2006 absolvovala Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Kladně, obor diplomovaný fyzioterapeut. Roku 2009 získala titul Bakalář na 1.lékařské fakultě UK, též v oboru fyzioterapie.

Po škole rok pracovala na soukromé ambulanci v Praze a od r.2010 byla zaměstnancem rehabilitačního oddělení Nemocnice milosrdných sester sv.Karla Boromejského, veřejnosti známe jako nemocnice pod Petřínem.

Během své praxe stihla absolvovat  20 kurzů nebo seminářů a 9 jsem aktivně vedla. Také jako fyzioterapeut spolupracuje s Hemojuniorem, organizací sdružující rodiny s chlapci trpícími hemofilií.

V roce 2012 se jí narodila první dcera, Žofinka. Ve stejném roce jsem nastěhovala do Lovosic  a během mateřské dovolené začala spolupracovat s RC Mozaika. Druhá dcera, Madlenka, se narodila v roce 2015.

Nyní je v Mozaice místopředsedkyní a fyzioterapeutkou. Výčet jejích aktivit zde zahrnuje Zdravotní cvičení pro dospělé, pohybový kroužek Koordinační cvičení a lezecká stěna pro děti od 4 do 8 let, tejpování, vede psychomotorickou poradnu v rámci projektu MPSV, správcuje facebookovou skupinu RC Mozaika – psychomotorický vývoj a vše kolem něj, vede diskusní setkání maminek a též semináře, workshopy a kurz Cvičení pro ženy nejen na diastázu a pánevní dno.

Zaměřuje se zejména na dětské nohy a u dospělých na oblast pánevního dna.

Je členkou podiatrické a podologické společnosti

Největší motivací je pro ní pozitivní zpětná vazba od spokojených maminek a největším učitelem jsou pro ní její děti.

 

Praxe v rámci fyzioterapie

 •  Vojenská lázeňská léčebna v Mariánských lázních, 2005
 •  Rhb oddělení poliklinika Planá u Mariánských lázní, 2007
 •  Rhb oddělení poliklinika Barrandov, Praha 5, 2008
 • Detašované pracoviště Malvazinky, poliklinika Palackého, Praha 1, 2008-2009
 • Rhb klinika Monada, Praha 4, 2009-2010
 • Rehabilitační oddělení NMSKB, Praha 1, 2010-2012
 • RC Mozaika z.s., od 2012 (fyzioterapeut, od r. 2016 místopředseda)

 

Odborné kurzy

 • Baňkování, Refit, 2005
 • Reflexní terapie, Regenerační centrum vzdělávání 2006
 • Akupresura, Monada 2009
 • Posturální cvičení a cvičení na labilních plochách, Monada 2009
 • Klinický seminář vedený Clarou-Marií Helenou Lewitovou, Roseta s.r.o. 2009
 • Funkční poruchy pánevního dna, Monada 2010
 • Klappovo lezení - kvadrupedální lokomoce v prevenci a léčbě, Školící centrum Jimramov, Jarmila Čápová 2010 (lze vykazovat LTV na NFP)
 • Kineziologie a patokineziologie dolní končetiny a nohy, Rehaspring 2010
 • SM systém – úvodní kurz, MUDr. Kateřina Švejdová 2010
 • SM systém – kurz pro pokročilé, MUDr. Kateřina Švejdová 2011
 • Testování a trénink dynamické stabilizace, Rehaspring 2011
 • Kinesiology Taping by K-Active, Rehaspring 2011
 • Propriofoot concept, Rehaspring 2011
 • Diagnostické a terapeutické postupy využívané při stabilizaci páteře, Mgr. Veverková 2011
 • Akrální koaktovační diagnostika (ACD), Rehaspring 2014
 • Akrální koaktivační terapie I. (ACT 1.), Rehaspring 2014
 • O fyzioterapii dětí, CKP Sámova 2015
 • Algoritmus a management terapie nohou u dětí od 2 do 17 let, Rehaspring 2017
 • Terapie u dysfunkcí svalů panevniho dna - 2018

 

Máte dotaz nebo chcete využít některou ze služeb fyzioterapeutky?

Napište nám: lenka.ticha@rcmozaika.cz

 

Zdroje fotografií: www.google.com