• Zavolejte nám
  725 371 327
 • Otevírací doba
  PO - PÁ 9:00 - 12:00
 • Napište nám
  sarka.pravdova@rcmozaika.cz
Diagnostika nohou pro děti i dospělé
 • Cena
  250 Kč

 

 

 

Nezdá se vám postavení nožek Vašich dětí?
 
Byly Vám doporučeny ortopedické vložky do bot a nejste si jisti výsledkem?

 

Chcete nechat vyšetřit stav nožní klenby, vpadlé kotníky, nohy do X nebo do O?
 
Potřebujete se s někým poradit a vědět co dál?


 

Domluvte si diagnostiku nohou s naší fyzioterapeutkou Lenkou.

 

Vyšetření je vhodné i pro dospělé.


 

Proč své děti správně obouvat a sledovat stav jejich nohou?

 

V poslední době se zejména na internetu roztrhl pytel s diskusemi o vhodném obouvání pro děti.

 

Články se hemží výrazy jako je

 • barefoot
 • kompromis
 • opatek
 • valgozita

 

a mnoho dalších. Jak se v tom vyznat? A je vůbec potřeba podobné věci řešit?
 

Ano, je to potřeba.

 
Špatné obouvání je totiž jeden z faktorů, díky kterým dochází ke vzniku patologií, tedy odchylek od zdravého vývoje dětské nohy.

 

Statistiky ukazují, že vysoké procento dětí předškolního a mladšího školního věku trpí některou z odchylek. Pokud se vada neřeší, dochází v pozdějším věku ke zvýšené úrazovosti kolen, k opotřebení chrupavek kolenních a kyčelních kloubů, k bolestem zad, vadnému držení těla a jiným potížím.

 

 

Nejčastější vady nohou

 

Pokud hovoříme o vadách nohy, je třeba upřesnit, že mluvíme o té části dolní končetiny, která se nachází pod kotníkem.

Mezi nejznámější vady nohou, jejichž vznik můžeme u dětí sledovat, je:

 

Plochá noha

tu známe jako pokles nebo nedostatečné zvednutí podélné nožní klenby.

Plochonoží může být jednak vrozené a jednak získané, které je častější. Ač je plochá noha „strašák“, je dobré vědět, že být označkován jako člověk s plochou nohou, neznamená hned malér.

Plochonoží totiž může být i funkční a s tím se dá na fyzioterapii velmi dobře pracovat. Znamená to, že svaly nohy zvládnou klenbu zaktivovat při pohybu nebo v dynamických polohách.

Funkci svalů je tedy potřeba jen vycvičit a nemusíme být odsouzeni k celoživotnímu nošení ortopedických vložek. Zda je vaše plochá noha funkční nebo nefunkční, zjistí jednoduchým vyšetřením fyzioterapeut.

Klenba je ale vidět až v době, kdy dítě nějaký čas samostatně chodí a to proto, že se svaly klenby formují i díky tlaku, který je na klenbu vyvíjen shora při zátěži ve stoji a při chůzi. Určitě tedy nemůžeme hovořit o plochonoží u dítěte, které se sotva pustilo a začalo ťapat samo.

Názory odborníků na to, kdy je klenba vytvořena, se různí a to v rozmezí mezi 2-6 lety věku dítěte.

 

Valgozita pat

Tato vada je častější než plochá noha.

Můžeme si ji představit jako vybočení pat směrem ven, od středu těla. Laickým okem si všimneme spíše vnitřních kontníků, které při této odchylce padají dovnitř a mezi rodiči je tedy valgozita známá jako „vpadlé kotníky“.

I valgozita je ale do určité míry a do určitého věku fyziologická. Svaly i vazy potřebují čas, než se dostatečně zpevní a budou držet klouby ve správné pozici. Na nohy nemůžeme spěchat, musíme jim dát čas a dostatečný prostor, jinak nedojde k efektivnímu zpevnění tak, aby noha fungovala správně a ekonomicky.

Pokud ale valgozita překročila fyziologickou mez, může napáchat hodně škody. Díky ní se mění nejen zatížení kloubů kotníku a nohy, ale také postavení kolen a kyčlí a dále se problémy řetězí po celém pohybovém aparátu. S určením míry valgozity a tedy se zhodnocením, zda jde ještě o fyziologii nebo již odchylku od normy, vám opět pomůže fyzioterapeut.

 

Vtáčení špiček k sobě

Dalším problémem, často viděným v ordinacích fyzioterapeutů a ortopedů, je vtáčení špiček k sobě. 

Toto vtáčení může mít příčinu ve vrozené deformitě přednoží, ve špatném výběru obuvi nebo v nedostatečné funkci svalů okolo kyčelních kloubů, které nefungují ve správné, tedy fyziologické pozici.

 

Vad nohou je široké spektrum, od vbočených palců, přes kladívkové prsty až k patní ostruze.

 

Tyto vady se ale více týkají dospělých než dětí. U dětí ještě často vídáme odchylky v postavení kolenních kloubů, konkrétně nohy do O nebo do X. Také u těchto odchylek existuje jistá fyziologická míra, která není potřeba řešit.

 

 

Příčiny vad nohou

 

Nejrozšířenější názor ohledně příčiny vzniku deformit nohou je, že za to můžou špatné boty.

 

Obouvání samozřejmě je jedním z faktorů, které vývoj nohy a její následné fungování ovlivňují, ale není to faktor nejvýznamnější.

Nejvíce se totiž odehraje během vývoje dítěte – záleží na kvalitě pohybových vzorců, které se dítě naučí a používá je. Např. jak se dítě otáčí ze zad na bok, jak pase koníky, jak a jestli vůbec se plazí, jak kvalitně leze, kdy a jakým způsobem se posazuje, postavuje, obchází nábytek atd.

 

Roli hraje i používání pomůcek 

 • chodítko
 • hopsadlo
 • posazování v jídelní židličce nebo v kočárku

a mnoho dalšího. Dalším významným faktorem je vyzrálost kyčelních kloubů.

Pokud tedy se svým miminkem řešíte u ortopeda nějakou odchylku ve vývoji kyčlí a používáte pro své miminko pomůcky jako je Frejkova peřinka nebo třmínky, je určitě vyšší pravděpodobnost, že dojde k nějaké vadě nohou. Svůj význam může mít samozřejmě i dědičnost.

 

 

Jak poznat odchylky

 

Odchylku od normy nejlépe poznáte při důkladném vyšetření u fyzioterapeuta, případně ortopeda nebo jiného odborníka.

 

Jak ale sami poznáte, že jsou nohy vašich dětí už „nefyziologické“ a měli byste odborníka navštívit?
 

 • Jedna možnost je, že vás upozorní pediatr na pravidelných prohlídkách.
   
 • Ta druhá je pro vás praktičtější, protože nemusíte nikam chodit a základní zhodnocení si můžete udělat sami doma.
  První indicie, že není něco v úplném pořádku, je, že se nějakým způsobem změnil stereotyp chůze vašeho dítěte.
  Nejčastěji dochází k zakopávání, padání nebo vtáčení špiček. Dítě si může stěžovat i na bolest, ale to není v nízkém věku tak časté.
  Pokud chcete vědět, v jakém stavu je podélná klenba, není nic jednoduššího, než nabarvit chodidlo barvou a nechat vaši ratolest stoupnout na papír. Otisk vám už napoví, jestli je noha správně klenutá, nebo není.

 

Můžete sami zhodnotit i možnou valgozitu pat, ale je důležité dívat se na paty tak, že máte oči ve výšce achillových šlach. Buď se sehnete k zemi, nebo si dítě postavíte na stůl. Důležité je, abych alespoň chvíli dítě stálo v klidu.

Sledujte osu bérce, která končí Achillovou šlachou a jde kolmo dolů, a osa paty by měla poračovat stejně tak kolmo k zemi. Pokud paty utíkají ven, vzhledem k ose bérce, už víte, že se jedná o valgozitu pat. V tu chvíli je dobré zajít k odborníkovi, aby zhodnotil, zda jde ještě o fyziologickou odchylku od normy nebo je nutné začít vadu řešit. Pokud si nejste jistí, je dobré nohy a jejich případnou odchylku od normy sledovat. To, co se vám nezdá, vyfoťte, uložte si fotku i s datem a za nějaký čas porovnejte – přibližně za 6 měsíců – a uvidíte, jestli má postavení nohy tendenci ke zlepšení nebo naopak.

 

 
Důsledky neřešených patologií

 

Pokud mají vaše děti nějakou odchylku od normálního vývoje nohy nebo nohou, je důležité ji včas zachytit a řešit, nejlépe za pomoci příslušného odborníka.

 

Pokud tomu tak není, dochází na pohybovém aparátu k napáchání mnoha škod.

 

Plochá noha nebo valgozita pat se subjektivně  projeví většinou až u adolescentů, do té doby si děti na nic pravděpodobně stěžovat nebudou.

Během dospívání a tedy i během růstu, mohou začít:

 • bolesti nohou, jejich únava
 • zkrácení Ahillovy šlachy
 • bolesti se mohou šířit po celé dolní končetině, což změní i stereotyp chůze na tzv. chůzi antalgickou, tedy úlevovou, kdy se tělo snaží šetřit bolestivou oblast.

 

To se promítne do celého těla a jeho držení.

 

Mimo nepříjemných pocitů bolesti mají neřešené deformity nohou vliv na celkové držení těla, častěji může dojít ke skolióze, k nesprávnému zatěžování svalů pánve a následně zad, což má za následek mimo jiné i bolesti hlavy.

 

Špatné osové postavení nohy nebo kolen, nebo plochonoží, způsobují špatné osové postavení v ostatních kloubech dolní končetiny, pánve a následně páteře.

Tím dochází k jejich rychlejšímu opotřebení, k přetěžování a zvýšené úrazovosti. Správnou aktivací nohy a nožní klenby šetříme hlavně oblast pánve a dolní části zad. Dobrá funkční klenba umožňuje i volnější dýchání a lepší držení celého těla.

Správná funkce nohy je ale možná pouze při správném postavení všech jejich částí.

 
Co zjišťuji při vyšetření

 

 • osové postavení nohy, pat, kolenních a kyčelních kloubů
 • přítomnost plochonoží (funkční/nefunkční)
 • sílu svalů nohy a kyčelních kloubů, resp. jejich funkční schopnosti
 • zkrácení Achillovy šlachy a ostatních svalů nohy
 • hybnost, případně omezený pohyb kloubů nohy a dolní končetiny
 • postavení pánve a páteře

 

 

Jak vyšetření probíhá

 

Jako první zjišťuji anamnestická data, zejména z psychomotorického vývoje dítěte.

Po úvodním rozhovoru proběhne vlastní vyšetření, které je rozděleno do 3 částí.

 

 1. část je vyšetření ve stoji na podoskopu (přístroj pro diagnostiku vad nohou) (viz obrázek). Z tohoto vyšetření si pořizuji fotografie a ukládám pro možné porovnání s fotkami pořízenými s časovým odstupem. Jen tak nejlépe zhodnotím vývoj dané odchylky.
   
 2. část představuje vyšetření vleže, pro zhodnocení rozsahu pohybu a svalové síly nohou a dolních končetin.
   
 3. část je zhodnocení držení těla ve stoji, zejména postavení pánve a páteře.

 

 

Co s tím?

 

Pokud při vyšetření zjistíme jakoukoliv patologii, nastupuje vysvětlení režimových opatření a případná fyzioterapie.

 

Režimová opatření zahrnují  např. úpravu sportovních nebo běžných denních aktivit a pohybových stereotypů a dále konzultaci vhodné obuvi.

 

Pokud nestačí režimová opatření a úprava obuvi, je domluvena další schůzka pro cílenou fyzioterapii, tedy cvičení přímo na míru zjištěného stavu.

Každé vyšetření se opakuje s časovým odstupem 6-9 měsíců a porovnávají se pořízené fotografie.

V případě, že to stav vyžaduje, doporučuji návštěvu ortopeda.

 
Cena vyšetření

 

Vyšetření nohou (včetně konzultace a vyšetření na podoskopu) – 250,- Kč

 

Jak se objednat?

 

e-mail: lenka.ticha@rcmozaika.cz

telefon: 775 385 027

 

VYŠETŘENÍ NOŽIČEK DOPORUČUJE DĚTSKÁ LÉKAŘKA MUDR. MIROSLAVA ŠORMOVÁ

 
 
Kdo je Lenka?

 

Lence je 34 let. V roce 2006 absolvovala Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Kladně, obor diplomovaný fyzioterapeut. Roku 2009 získala titul Bakalář na 1.lékařské fakultě UK, též v oboru fyzioterapie.

Po škole rok pracovala na soukromé ambulanci v Praze a od r.2010 byla zaměstnancem rehabilitačního oddělení Nemocnice milosrdných sester sv.Karla Boromejského, veřejnosti známe jako Nemocnice pod Petřínem.

Během své praxe stihla absolvovat  20 kurzů nebo seminářů a 9 aktivně vedla. Také jako fyzioterapeut spolupracuje s Hemojuniorem, organizací sdružující rodiny s chlapci trpícími hemofilií.

V roce 2012 se jí narodila první dcera, Žofinka. Ve stejném roce se nastěhovala do Lovosic  a během mateřské dovolené začala spolupracovat s RC Mozaika. Druhá dcera, Madlenka, se narodila v roce 2015.

Nyní je v Mozaice místopředsedkyní a fyzioterapeutkou. Výčet jejích aktivit zde zahrnuje pohybový kroužek Koordinační cvičení a lezecká stěna pro děti od 4 do 8 let, tejpování, vede psychomotorickou poradnu v rámci projektu MPSV, správcuje facebookovou skupinu RC Mozaika – psychomotorický vývoj a vše kolem něj, vede diskusní setkání maminek a též semináře, workshopy a kurz Cvičení pro ženy nejen na diastázu a pánevní dno.

Zaměřuje se zejména na dětské nohy a u dospělých na oblast pánevního dna.

Je členkou podiatrické a podologické společnosti

Největší motivací je pro ní pozitivní zpětná vazba od spokojených maminek a největším učitelem jsou pro ní její děti.

 

Praxe v rámci fyzioterapie

 •  Vojenská lázeňská léčebna v Mariánských lázních, 2005
 •  Rhb oddělení poliklinika Planá u Mariánských lázní, 2007
 •  Rhb oddělení poliklinika Barrandov, Praha 5, 2008
 • Detašované pracoviště Malvazinky, poliklinika Palackého, Praha 1, 2008-2009
 • Rhb klinika Monada, Praha 4, 2009-2010
 • Rehabilitační oddělení NMSKB, Praha 1, 2010-2012
 • RC Mozaika z.s., od 2012 (fyzioterapeut, od r. 2016 místopředseda)

 

Odborné kurzy

 • Baňkování, Refit, 2005
 • Reflexní terapie, Regenerační centrum vzdělávání 2006
 • Akupresura, Monada 2009
 • Posturální cvičení a cvičení na labilních plochách, Monada 2009
 • Klinický seminář vedený Clarou-Marií Helenou Lewitovou, Roseta s.r.o. 2009
 • Funkční poruchy pánevního dna, Monada 2010
 • Klappovo lezení - kvadrupedální lokomoce v prevenci a léčbě, Školící centrum Jimramov, Jarmila Čápová 2010 (lze vykazovat LTV na NFP)
 • Kineziologie a patokineziologie dolní končetiny a nohy, Rehaspring 2010
 • SM systém – úvodní kurz, MUDr. Kateřina Švejdová 2010
 • SM systém – kurz pro pokročilé, MUDr. Kateřina Švejdová 2011
 • Testování a trénink dynamické stabilizace, Rehaspring 2011
 • Kinesiology Taping by K-Active, Rehaspring 2011
 • Propriofoot concept, Rehaspring 2011
 • Diagnostické a terapeutické postupy využívané při stabilizaci páteře, Mgr. Veverková 2011
 • Akrální koaktovační diagnostika (ACD), Rehaspring 2014
 • Akrální koaktivační terapie I. (ACT 1.), Rehaspring 2014
 • O fyzioterapii dětí, CKP Sámova 2015
 • Algoritmus a management terapie nohou u dětí od 2 do 17 let, Rehaspring 2017
 • Terapie u dysfunkcí svalů panevniho dna - 2018

 

A ještě něco navíc :)

 

Vyšetření probíhá v krásných prostorách rodinného centra, kde si Vaše děti mohou pohrát v herně a Vy si můžete dát kávu nebo čaj ;)

 

Co dalšího u nás můžete využít?

 

Je toho spousta :)

Služby centra najdete zde

Služby fyzioterapeutky zde

 

Máte dotazy?

 

Napište nám:

lenka.ticha@rcmozaika.cz (fyzioterapeutka)

sarka.pravdova@rcmozaika.cz (ředitelka centra)

 

 

 

 

Přihlásit se (Poskytnutí e-mailu se řídí zákonem o ochraně osobních údajů a souhlasíte s použitím tohoto kontaktu v souladu se zákonem)